Bundesliga, a zapisy historyczne

2020-08-11

Nastąpił wyraźny wzrost stanu posiadania: 683 kluby, 33 tysiące zawodników, 800 sędziów piłkarskich, 729 ogrodzonych boisk. Zorganizowano pierwsze kursy dla instruktorów i kierowników piłki nożnej.


Bundesliga https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/niemcy/bundesliga/e1aeb07, a kilka wzmianek historycznych

Niepomiernie wzrosła rola wielkich klubów piłkarskich. Cracovia, Pogoń, Warta, Polonia, Wisła, Legia, ŁKS, Warszawianka i inne stały się kolebką również silnej lekkoatletyki, boksu, pływania, hokeja na lodzie. Wychowywały rekordzistów świata, mistrzów Europy i złotych medalistów olimpijskich. W lidze był dobry rok drużyn krakowskich - Cracovia mistrzem, druga Wisła, za nimi Legia. Spadł LTSG Łódź, awansowała Lechia Lwów. Grał w niej późniejszy trener i selekcjoner reprezentacji Ryszard Koncewicz. Warto to rozważyć przeglądając bundesligę.


Dwie sprawy zdominowały Walne Zgromadzenie PZPN: ostra krytyka władz związku przez dziennikarza, Adama Obrubańskiego i wprowadzenie instytucji trenerów objazdowych (wizytowali okręgi i dostarczali informacji o grze kandydatów do reprezentacji). W lidze jeszcze jeden sukces Krakowa: po Wiśle i Cracovii teraz Garbarnia wywalczyła mistrzostwo Polski. Do A klasy spadła Lechia Lwów, awansowała drużyna wojskowa z Siedlec, 22 pułku piechoty.


Reprezentacja grała ze zmiennym szczęściem: w Warszawie na przykład przegrała z Czechosłowacją 0:4, natomiast w Rydze pokonała Łotwę 5:0. Sporym osiągnięciem było zwycięstwo nad Jugosławią 6:3 w Poznaniu. Świetnie grał Mieczysław Balcer strzelec trzech bramek, pozostałe zdobyli Adam Knioła i Henryk Martyna, jeżeli wskazuje się także na bundesligę.


Sensacją stał się debiut drużyny 22 pp. z Siedlec w lidze. Skazano ją na pożarcie, jednak walczyła dzielnie i utrzymała się w gronie najlepszych. Niespodziewanie spadła Polonia Warszawa. Na jej miejsce awansowało Podgórze Kraków. Jednak zasadnicze decyzje znowu zapadły przy „zielonym stoliku”. To za sprawą nieuprawnionego do gry Żurkowskiego z Czarnych Lwów. Klubowi temu odebrano 7 punktów i cudem uniknął degradacji. Walkower przyznany Cracovii po meczu z Czarnymi wywindował ją na pierwsze miejsce w tabeli, a na drugie zepchnął Pogoń Lwów. Wydarzenie to przeszło do historii ligi jako afera Żurkowskiego.


Było ich więcej: doktor Jerzy Michałowicz (po II wojnie patron rozgrywek młodzieżowych) przewodniczący komisji rewizyjnej poddał ostrej krytyce działalność finansową PZPN. Zarzucił działaczom rozrzutność. Postęp w pracy z reprezentacją kapitanem związkowym zostaje Józef Kałuża, były środkowy napastnik Cracovii. Wybitny znawca futbolu, doskonale debiutuje: cztery mecze, cztery zwycięstwa: z Jugosławią w Zagrzebiu (3:0), z Rumunią (5:0) w Bukareszcie, ze Szwecją (2:0) w Warszawie i z Łotwą (2:1). Doskonała forma strzelecka Józefa Nawrota z Legii Warszawa (6 goli). Wygrana 5:0 z Rumunią uświetniła 50 w historii PZPN mecz reprezentacji.