Co warto wiedzieć o podatku akcyzowym?

2020-09-23

Podatek akcyzowy to temat, który budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Czym dokładnie jest podatek akcyzowy? Co on oznacza dla przedsiębiorców? Sprawdzamy!

 

Podatek akcyzowy – co to takiego?

 

Można śmiało powiedzieć, że podatek akcyzowy to odpowiedź na rosnący popyt wyrobów szkodliwych dla zdrowia. Jego wprowadzenie ma za zadanie ograniczyć sięganie po pewne wyroby, w tym np. po wyroby alkoholowe, czy wyroby tytoniowe. Podatek akcyzowy inaczej akcyza https://rusak.pl/akcyza określany jest kwotowo i procentowo, a organem odpowiedzialnym za jego rozliczanie jest naczelnik urzędu celnego.

 

Podatek akcyzowy – kogo dotyczy?

 

Kogo właściwie dotyczy podatek akcyzowy? Co niektórzy pewnie uznają, że podatek akcyzowy dotyczy tylko tych, którzy mają związek z handlem wyrobami tytoniowymi oraz wyrobami alkoholowymi. Jednak prawda wygląda zupełnie inaczej, ponieważ towarów objętych akcyzą jest o wiele więcej i nie dotyczy tylko obrotu, ale również samej produkcji. I tak z podatkiem akcyzowym musi liczyć bardzo wiele firm, dlatego, zanim zaczniemy działać w jakimś obszarze, warto sprawdzić, czy z tego tytułu nie będziemy objęci podatkiem akcyzowym.