Czym są cewniki urologiczne?

2020-07-21

Cewnik urologiczny jest jednym z cewników najpopularniejszych. Jest w rzeczywistości niewielką rurką, która jest wykonana z plastiku. Umieszcza się ją bezpośrednio w szyi moczowego pęcherza. Jest także stosowany i osób, które są po operacjach oraz zabiegach w celu odprowadzenia z pęcherzu moczu. Co powinniśmy wiedzieć o cewnikach urologicznych?

Zastosowanie cewników urologicznych

Otóż, cewniki urologiczne https://lines.com.pl/kategoria-produktu/dzial-medyczny/urologia/ są wyrobem jednorazowym. Są one wprowadzane najczęściej w sposób bezpośredni do szyi moczowego pęcherza w celu właśnie odprowadzenia moczu. Zastosowaniem innym cewników urologicznych jest podawanie leków w sposób bezpośredni do moczowego układu. Cewniki urologiczne mogą wykorzystywane być w różnych obrazowych badaniach jak cystometria czy też cystografia. Cewnik urologiczny wykorzystywany jest także u wszystkich osób, które cierpią na zatrzymanie moczu w moczowych drogach. Może do takich sytuacji dojść po zabiegach chirurgicznych czy też po operacjach.

Jeśli chodzi o zastosowanie cewnika, to wymaga on oczywiście pokrycia żelem znieczulającym. Dzięki użyciu tego właśnie żelu jesteśmy w stanie ułatwić sobie wprowadzenie go bezpośrednio do moczowych dróg. Cewnik założony może być także umocowany do skóry, na przykład przy pomocy specjalnego plastra. Co więcej do cewnika mocowany jest worem, który ma pojemność pomiędzy 750 mililitrów do dwóch litrów.

Założeniem cewników w szpitalach zajmują się oczywiście pielęgniarki czy też lekarze. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie założyć sobie cewnika. Usługę tę wykonuje jedynie personel medyczny. Pamiętajmy o tym.