Jakie informacje o nasionach zbóż jarych są najważniejsze?

2020-05-08

Zauważalna jest ostatnio tendencja, kiedy to rolnicy przestają uprawiać jare zboża, na rzecz ozimych. Te są bardziej odporne na suszę, chociaż czasami wiąże się to z zasiewem w nieco późniejszych terminach agrotechnicznych. Dla producentów przekonujące nie jest fakt, że sianie jarej formy pozwala uzyskać plon o znacznie lepszej jakości, gdyż jest on po prostu zdecydowanie mniejszy ilościowo.


Fakt, że nasiona zbóż jarych https://ampol-merol.pl/kategorie/5/zboza wybierane są tak często, zwykle wynika to z konieczności, a nie świadomych decyzji. Ich powierzchnia wzrasta szczególnie tymi latami, kiedy pojawiają się poziomowe straty ozimin. Wówczas, te wchodzą niekiedy w miejsce przeoranego rzepaku, lub też likwidowanych zbóż ozimych. Ostatnio z pewnością nie można mówić o sprzyjających warunkach dla ich uprawy, ponieważ susze znacznie zredukowały ich plonowanie. Kiedy dochodzi do nagromadzenia prac polowych, bardzo łatwo o agrotechniczne błędy. Dodatkowo, z uwagi na mniejsze plonowanie, poświęca się im jeszcze mniej czasu, a to oznacza dwukrotne straty.


W kwestii kiepsko plonujących zbóż jarych bywa nawet, że rolni producenci z pełną premedytacją pomniejszają zakres nawożenia, po to by możliwie najbardziej zminimalizować końcowe koszty produkcji. Oczywiste jest to, że w przypadku takiej sytuacji, plony na pewno nie będą okazałe. Bywa jednak, że nawożenie jest wysokie, jednak niezbilansowane. Osiągnięcie wysokich plonów i zwiększonych dawek NPK sprawia, że nie możemy zapominać o odpowiednich dawkach pokarmowych, które są dostosowane do potrzeb. Mowa tutaj o Mg i S, ale teżo mikroelementach.